İşçi Katliamlarına Karşı Brezilya Halkı Direniyor

Sayı 18, Mayıs 2014

2014 Dünya Kupası İnşaatlarında Gerçekleşen İşçi Katliamlarına Karşı Brezilya Halkı Direniyor

Brezilya’da önümüzdeki Haziran ayında yapılacak Dünya Futbol Şampiyonası öncesi, turnuvanın başlaması yaklaşırken, daralan zamana rağmen yetiştirilmeye çalışılan stadyum inşaatları işçilere mezar oluyor.

Ülkenin batısındaki Cuiaba kentinde yapımı devam eden ve turnuvanın başlamasına az bir zaman kaldığı için inşaat çalışmaları hızlandırılan Arena Pantanal stadyumunda, 32 yaşındaki Muhammed Ali Alfonso isimli işçi, elektrik çarpması sonucu yaşamını yitirdi. Muhammed Ali, kupa maçlarının yapılacağı stadyumların turnuvaya yetiştirilmesi için can güvenlikleri olmayan ve bu sebeple yaşamını yitiren sekizinci işçi.

Kupa maçlarının başlamasına yaklaşık bir ay kaldı, ama stad inşaatları hala sürüyor ve bu gidişle özellikle Cuiaba ve Curitiba stadlarının kupaya yetişmesi çok zor gözüküyor.

Dünya Kupası sonrası başkanlık seçimlerine de hazırlanan Brezilya’da, özellikle Rio ve Sao Paolo sokakları hemen her gün yeni bir “kupa karşıtı” eyleme sahne oluyor. Daha önce, ülkedeki birçok sendika, kitle örgütü ve öğrenci derneği, kupanın açılış töreniyle birlikte tüm Brezilya çapında sokak eylemleri gerçekleştirerek, genel grev çağrısı yapacaklarını duyurmuşlardı.

Brezilya’da sokak eylemleri sürerken, devlet yetkilileri de bu eylem ve protestolardan nasibini alıyor. Brezilya Devlet Başkanı Dilma Roussef son hazırlıkları incelemek için gittiği açılış maçının yapılacağı Arena Corinthians Stadı inşaatında protestoların hedefi oldu. Dilma sahada yürüyüp incelemelerde bulunduğu sırada, stad dışındaki “Topraksızlar” hareketi üyeleri de kupaya ayrılan bütçeyi protesto ediyordu.

Direnişçilerim tepkisi ile karşı karşıya kalan bir diğer isim ise, ülkenin futbol efsanesi olarak adlandırılan Pele’ydi. Pele’nin, kupa karşıtı direnişçileri eleştiren demeçleri zaten tepki çekiyordu. Ancak, Cuiaba kentinde yaşanan son iş cinayeti karşısında sarfettiği “Bu kazalar normal şeyler, hayatın bir cilvesi, beni asıl endişelendiren işçilerin ölümünden çok havaalanlarının alt yapısının zamanında yetiştirilemeyecek lması” sözleri bardağı taşıran son damla oldu. Sao Paolo sokaklarında kupa için tanıtım filmi çeken Pele, evsizlerin oluşturduğu “Çatısızlar” grubu tarafından protesto edildi.

Pele’nin çekim yaptığı alanın etrafının saran ve çıkış yollarını kapatan yaklaşık 200 kişilik grup, kupaya harcanan paraların evsizlere aktarılmasını istedi.

Bozkurt Toral

Meydan Gazetesi Sayı 18, Mayıs 2014

Paylaşın