İsrailli Gençler İsrail’in İşgalini de Askerliğini de Reddediyor

 

İsrail’de askerlik çağına gelen onlarca genç işgale karşı çıkmak için “vicdani retçi” oluyor. Kadınlar için iki buçuk yıl, erkekler için üç yıl askerliğin zorunlu olduğu İsrail’de gençler, hapse girmek pahasına işgalci devletin askerliğini reddediyor.

İsrail devletinin işgal politikalarını onaylamadıkları için askere gitmeyi reddeden ve bu nedenle hapse girecek olan 18 yaşındaki Hadas Tal ile aynı sebepten 115 gün hapis yatan 19 yaşındaki Tamar Zeevi yaptıkları açıklamalarda şunları söylediler:

“İsrail’in İşgal ve Katliam Suçlarına Ortak Olmayacağız”

Yarın askeri mahkemeye çıkacağını hatırlatan Hadas Tal, “İsrail milyonlarca insanı askeri bir diktatörlük altında yaşatan işgali sürdürüyor ve bunu sonlandırmaya da niyeti yok. Bu yüzden askere gitmeyi reddediyorum. İnsanların işgal altındaki Batı Şeria ve Gazze’de işlenen bu suça ortak olmayı reddetmesinin önemli olduğunu düşünüyorum” dedi.

“İsrail Eğitim Sistemi Militarist”

Aynı gerekçeyle askere gitmeyi reddeden ve bu nedenle 115 gün hapis yatan bir diğer İsrailli 19 yaşındaki Zeevi ise, “…İsrail devletiyle işbirliği yapmak istemediğim için askere gitmedim. Çünkü İsrail hükümeti 50 yıldır işgali sürdürüyor, her gün insan haklarını ihlal ediyor. Askere giderek bu siyasetin bir parçası olmak istemiyorum.” derken, “İsrail eğitim sistemi de İsrail toplumu gibi son derece militarize. Sekizinci sınıftan beri askerlerin sınıfımıza gelerek ‘Arapça ve Ortadoğu çalışmanın ne kadar önemli olduğunu’ bize anlattıklarını hatırlıyorum. Bizi böylece istihbarat servislerine yönlendirmeye çalışıyorlardı. Lisede bize bir hafta üniforma giydirerek nasıl silah kullanacağımızı öğrettiler.” ifadelerini kullandı.

Vicdani Retçi İsraillilere  Mesarvot isimli sivil toplum örgütünün verilerine göre, İsrail’de her yıl yaklaşık yirmi kişi askerlik yapmadığı için  hapse giriyor.