Kadınlar Nevin Yıldırım için Kadıköy’de Eylemde

28 Ağustos 2012 günü kendisine silah zoruyla tecavüz eden 35 yaşındaki erkek Nurettin Gider’i öldüren Nevin Yıldırım’ın yarın görülecek duruşması öncesi kadınlar Kadıköy’de eylem gerçekleştirdi. Kadıköy Süreyya Operası önünde toplanan çeşitli kadın örgütlerinden kadınlar, sloganlarla Khalkedon Meydanı’na yürüdü.

 

Kadıköy sokaklarında sloganlarla gerçekleştirilen yürüyüşün ardından eylem, Khalkedon Meydanı’nda okunan basın açıklaması ile bitirildi.

 

Tecavüzcü erkeği yaşamını savunmak için öldüren Nevin Yıldırım, yargılama sonunda  müebbet hapis cezası almış ve kadınlara tecavüz eden ya da katleden erkeklere açılan davalardan aşina olduğumuz indirimlerden faydalanamamıştı. 14 Eylül 2017’de Yargıtay’da görülen duruşmada ise Nevin’in yeniden yargılanmasına karar verilmişti. Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu, “2017 Nevin Yıldırım’ın müebbet hapis cezasının bozulduğu yıl oldu. 2018 ise Nevin Yıldırım’a özgürlük yılı olsun.” sloganıyla bugün Kadıköy’e, yarın ise duruşmaya çağrı yapmıştı. Nevin Yıldırım’ın yeniden yargılanma süreci yarın saat 14:00’te Isparta/Yalvaç Adliyesi’nde görülecek duruşmayla başlayacak.