Gazi Mahallesi’nde Bağlamayı “Silah Sanıp” İki Kişiyi Öldüren Polislere Ödül Cezası

14 Nisan 2017 tarihinde Gazi Mahallesi’nde yolculuk eden 5 kişinin aracı “dur ihtarına uymadığı” bahanesiyle taranmış, araçta bulunan Barış Kerem ile Oğuzhan Yurdakul yaşamını yitirmişti. Polisler, gençlerin arabadaki bağlamasını “silah sandık” demişti.

Savcılık soruşturmaya gizlilik ve yayın yasağı getirerek olayın üzerini örtmeye çalıştı ve 4 polise Mart 2018 tarihinde “bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına sebebiyet vermek” suçlamasıyla soruşturma açtı. Polisler hiç bir zaman tutuklanmadı.

Davanın bugüne kadar görülen duruşmalarında, hakim polislere “anlat bakalım yavrum” , saldırıdan ağır yaralı kurtulan Ramazan Altürk’e ise de “sarhoş musunuz” dedi.

Polislere Ödül Cezası: 24 Bin 300 TL

Mahkeme başkanının, aile müdafi avukatlarının daha büyük bir salona geçilmesi talebini reddettiğini açıklarken “burası benim çöplüğüm” tabirini kullandığı öğrenildi. Polislerin avukatı ise ,”Ülkede her yıl görevi başında şehit edilen polis sayısı, polislerin vurduğu kişi sayısından fazladır” diyerek cinayeti meşrulaştırmaya çalıştı.

Son sözlerin ardından ara veren mahkeme heyeti her bir polise 6 yıl ceza verdi ve “iyi hal” gibi her zamanki bahaneler ile cezayı 3 yıl 4 aya düşürdü. Bununla da yetinmeyen mahkeme, bu cezaları para cezasına çevirerek her bir polise 24 bin 300’er lira adli para cezası verilmesine karar kıldı.