Dünya Kupası’na Brezilya Halkları’ndan Kırmızı Kart

Futbol denince akla gelen ilk ülkelerden olan, hemen hemen her sokakta top oynayan çocuklar görebileceğimiz Brezilya’nın sokaklarında bu sefer “futbol karşıtı!” gösteriler var. Asıl mesele tabi ki futbolun kendisi değil; 2014 yazında Brezilya’da düzenlenecek olan Dünya Kupası.

Organizasyon için muazzam bir bütçe ayrılmış durumda. Ayrılan bütçenin yansımasını da sokaklardan görüyoruz. 26 Ocak’ta Sao Paulo kentinde toplanan yaklaşık 2500 direnişçi “Dünya Kupası Olmayacak” sloganları atarak, organizasyona ayrılan bütçeye tepki gösterdi. Sakin başlayan eylemler, polisin sert saldırısıyla şiddetlendi, sokaklar savaş alanına döndü. Eylemleri destekleyen ve bu konuda sosyal medyada bir kampanya başlatan Anonymous Rio grubu, “Dünya Kupası olmayacak” mesajını verdi. 30’dan fazla kentte protestoların düzenlenmesi ve eylemlerin diğer kentlere de yayılması bekleniyor.

Sao Paulo’da düzenlenen protestolar ilk değil. Eylemler, geçtiğimiz yaz aylarında düzenlenen Konfederasyon Kupası’na kadar uzanıyor. 2014 Dünya Kupası ve Konfederasyon Kupası aslında, Brezilya’nın “büyüyen ekonomisini ve ağırlığını” dünya sahnesine çıkarma kampanyasının bir parçası. Protestolar bu nedenle Konfederasyon Kupası’nı da hedef aldı. Brezilya’da eylemciler Dünya Kupası’ndan sonra hiç dolmayacak dev lüks statlara 11 milyar Euro harcanmasına, hükümetin FIFA ve sponsor kazançlarını garantileyen taahhütlerin altına girmesine, bilet fiyatlarının katlanmasına isyan ediyorlar.

Düzenlenen ilk büyük eylemlerden biri, Konfederasyon Kupası’nın Brezilya’daki açılış maçında gerçekleşmişti. Sonrasında maçlarda olağanüstü önlemler alınmış, protestocular da statlara giden yolları kapatmışlardı. Maç sonrası futbolcuların demeçlerini hatırlamak da Brezilya’da süren direnişi anlamak açısından önemli. Brezilyalı futbolcu Hulk, “Futbolcuların, yalnız futbol düşündüğü zannedilir. Ama biz halkın protestosunda haklı olduğunu ve ülkemizde düzeltilmesi gereken çok şey olduğunu gayet iyi biliyoruz.” diyerek düzenlenen eylemleri desteklemiş, Dante ise “Ülkemiz daha iyi olsun istiyorlar” diyerek protestocuları selamlamıştı. Neymar ise Meksika maçından önce “sahaya protesto hareketinin ilhamıyla çıkacağını” açıklamıştı.

Anlaşılan o ki yoksulluğun, işsizliğin, adaletsizliğin giderek arttığı Brezilya’da düzenlenecek Dünya Kupası’na karşı işçisinden öğrencisine, futbolcusundan sanatçısına her kesim isyan ediyor ve yeni adaletsizliklere sebep olacak olan Dünya Kupası’na ofsayt bayrağını çekiyor.