88 Yaşındaki Memet Aydın’a “Yoklama Kaçağı” Olduğu Gerekçesiyle 21 bin 519 TL Cezası Verildi

Batman’da yaşayan 88 yaşındaki Memet Aydın’a askerliğini yapmadığı iddiasıyla Kurtalan Kaymakamlığı’nca 21 bin 519 TL para cezası kesildi.

4 Mayıs 1930 doğumlu Aydın 1950-1953 yılları arasında askerliğini yaptığını, o dönem Kore Harbi’nin olduğunu askerlik anılarının dün gibi taze olduğunu dile getirdi. Diyarbakır Merkez İstihkâm 2. bölükte askerliğini yaptığını vurgulayan  Memet Aydın, kesilen para cezasına avukatı aracılığı ile yaptığı itiraz dilekçesinde nüfusta yaşanan karışık nedeni ile böylesi bir ceza çıkmış olabileceğini bildirdi.

Yoklama kaçaklarına usul gereği öncelikle tebligat gönderilip, ardından askerlik çağrısının yapılması gerekirken Aydın’a ise tebliğ ve çağrı yapılmadan para cezası kesildi. Mardin doğumlu Aydın, 1982 yılında göç ettiği Kurtalan’daki nüfus kayıtlarına ismi “Mehmet” şeklinde geçer. Soyadı bir dönem “Bulut” olan, ardından ise yaptığı başvuruyla soyadını “Aydın” şeklinde değiştirildiğini ifade eden Memet Aydın, “Askerliğimi Kore Harbi döneminde yaptım. O dönemde hangi soyadını kullandığımı hatırlamıyorum. Yaşım 88, çoğu şeyi hatırlamıyorum. Hayal meyal hatırladığım şeyler arasında Bismil’de bir sel olmuştu. Bizler de gidip orada çalışmıştık. Hatta atlar orada öldüğünde onları gömüyorduk. O zamanlar soyadı değiştirmek çok kolaydı. Bir horozu nüfus memuruna verdiğinizde soyadınızı değiştirebiliyordu” dedi.

Askerlik arkadaşlarından kimileri ile bir dönem görüştüğünü aradan yıllar geçtikçe ve evden tek başına çıkamaz duruma gelince çoğu ile irtibatının kesildiğini anlatan Memet Aydın, “Kimi arkadaşlarımın öldüğünü biliyorum. O dönemden sağ kalan var mı bilmiyorum. 88 yaşına geldim. Bu yaştan sonra askere çağırılıyorum. Seferberlik dahi olsa gidemem çünkü yarı yatağa bağlıyım. Bir karışıklık var. Benim adım Memet, kayıtlara bir dönem Mehmet olarak geçmiş. Bulut olan soyadımı Aydın olarak değiştirdim. Kayıtlara ‘Mehmet Bulut’, ‘Memet Bulut’, ‘Mehmet Aydın’ veya ‘Memet Aydın’ olarak bakılırsa askerliğimi yapıldığı görülecektir” dedi.

Kendisinin elinde evrak olmadığını söyleyen Aydın, “Üzerinden 60 küsur yıl geçmiş. Bu kadar yıl sonra yapılan bir hatanın cezası bana kesilemez. Yetkililerden cezanın kaldırılmasını talep ediyorum” diye ekledi.

 

Kaynak: Mezopotamya Ajansı