Elazığ Hapishanesi’nde Askeri Sayım İşkencesi

Elazığ 2 No’lu Yüksek Güvenlikli Hapishanesi’nde kalan tutuklular, aileleriyle yaptıkları haftalık kapalı görüşte, geçen Cuma gününden bu yana sabah ve akşam askeri düzende sayım vermeyi reddettikleri için işkenceye maruz kaldıklarını anlattı. Vücutlarının çeşitli yerlerinde morluklar oluşan tutuklular, darp raporu almak için revire götürülmediklerini de söyledi.

Görüş gününde ailesiyle konuşan tutuklu Çetin Atlan, gardiyanların geçtiğimiz Cuma koğuşlarını basarak askeri sayım vermelerini istediğini, ancak kendilerinin bunu reddettiğini söyledi:

“Cuma günü gardiyanlar koğuşları bastı. Bize, ayağa kalkıp sayım vermemizi istediler. Ancak biz bunu kabul etmediğimizi söyledik. Bunun üzerine bize bağırarak hakaret etmeye başladılar. Üzerimize coplarla saldırıp ölümcül darbeler vurdular. Hasta ve yaşlı arkadaşlarımıza da coplarla saldırıp zorla ayağa kaldırmaya çalıştılar.”

Altan, gardiyanların darp ettikten sonra odalarına kamera yerleştirdiklerini söyledi.

Hapishanelerdeki baskı ve şiddet için “Biz bu onursuzluğu asla kabul etmeyeceğiz” diyen Atlan, hapishanede düşman hukukunun uyguladığını belirtti.

Tutuklular, bir kez daha insan hakları örgütleri, siyasi partileri ve duyarlı tüm kesimlere duyarlılık çağrısı yaparken şiddette tepki gösteren aileler ise, yakınlarının içeride kendilerinin de dışarıda direneceklerini söyledi. Aileler, tutukluların darp edilmelerine ilişkin Elazığ Ceza İnfaz Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Öte yandan İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi’nden bir heyet, yaşanılan darp olayına ilişkin bugün Elazığ Hapishanesi’ne gidecek.