"Enter"a basıp içeriğe geçin

Ay: Ekim 2011

Savaş Çığırtkanlığı Yapan Medyayı Kınıyoruz!

ATV’de yayınlanan “Tatlı Sert” isimli programın sunucusu Müge Anlı, Van’da yüzlerce insanın yaşamını yitirdiği depremle, insan olmanın gerekliliği olan vicdanımızla sarsıldığımız, yıkıldığımız şu günlerde halen enkaz altında can çekişen yüzlerce insanın kurtarılması için seferberlik ilan edilmişken, programında deprem yorumunu faşizan bir şekilde ifade etmiştir. “Herkes haddini bilecek. Yeri geldi mi taş atacaksınız, kuş avlar gibi avlayacaksınız sonra yardım isteyeceksin. O polisler hemen yardımına koştu oradakilerin. Hem polise taş atıyorsunuz, hem de yardım istiyorsunuz” diyerek nefret dolu bu sözleri sarf etmiştir. Pervasızca “daha söylenecek çok şey var “ diyerek konuyu geçiştiren Müge Anlı’yı esefle kınadığımızı belirtmek istiyoruz.

İki Kadın Daha Vicdani Reddini Açıkladı

Militarizme karşı sesini yükselten, vicdanlarının sesine kulak veren iki kadın arkadaşımızın vicdani ret metinlerini sizlerle paylaşıyoruz;

“Vicdani Reddimi açıklıyorum.
Ben C.Ceyda Kızıltuğ
Reddim, sadece bu coğrafyadaki militarizme değil, evrendeki militarizmin her türlü biçiminedir.
Düzenli, düzensiz, silahlı, silahsız, içinde şiddet barındıran hiçbir eylemde yer almama kararıdır.
Bayraksız bir gökyüzü,sınırsız bir dünya ümidiyle..

Ceyda Kızıltuğ
11 ekim 2011

Kadının Özgürleşmesi Anarşizmle Mümkündür!

ANARŞİZM NEDİR?

Anarşizm; özgürlüğün ve adaletin gerçekleştiği toplumsal düzendir. Bu otoritenin ve mülkiyetin ortadan kaldırılmasıyla mümkündür. İnsanın insan üzerindeki, insanın doğa üzerindeki ve diğer tüm canlılar üzerindeki tahakkümünün sonlandırılması, paylaşma ve dayanışma üzerine kurulu bir yaşamın örgütlenebilmesi ve Komünizmin hayat bulması Anarşizmle mümkündür. Herkesin ihtiyacına göre ve verebildiği kadar ilkesini benimseyen üretim ilişkilerini bu doğrultuda düzenleyen Anarşist toplumda yönetim devletin değil, halkın kendi iradesindedir; öz yönetimindedir. Anarşist toplum yukarıdan aşağıya merkezi değil, parçalı yatay örgütlenmeyi savunur; hiyerarşiyi ve merkezileşmeyi reddeder. Yerel otonomların merkezsiz birliği olan bir federasyonla toplumsal işleyişini düzenleyen Anarşizm toplumsal ve yaşamsal bir özgürlük tahayyüldür. Anarşizm bireyin özgürleşmesiyle, toplumun özgürleşmesi arasında bir öncelik, aşama koymaz. Birey özgürleşirse toplum gerçekten özgürdür. Birey kendini gerçekleştirirse devrim gerçekten devrimdir.

İşten Atılan Diş Hekimleri Odası İşçilerinin Yanındaydık

Geçtiğimiz Cuma günü, gerekçesiz bir şekilde işten atılan İstanbul Diş Hekimleri Odası çalışanları, işe geri alınmak için başlattıkları direnişle bugün bir basın açıklaması gerçekleştirdiler.
İstanbul Diş Hekimleri Odası Yönetimi tarafından, odanın işleyişinde yaşanan ve uzun yıllar çözülemeyen iş üretim süreciyle ilgili sorunlara ‘çözüm olması adına’ idare olarak yeniden yapılanmaya ihtiyaç duyulması üzerine işlerine, mevcut işlerin daha az sayıda insanla yapılabileceğine karar verildi ve geçtiğimiz hafta üç kişi işten çıkarıldı.