"Enter"a basıp içeriğe geçin

Ay: Haziran 2012

Bekaret, Gebelik, Kürtaj Fişlenemez!

Kürtaj Haktır Karar Kadınların Platformu, gebelik testi ve kürtaj yaptıran kadınların bilgilerinin fişlenmesine karşı eylem yaptı.

Galatasaray Meydanı’nda toplanan kadınlar, alkışlar, ıslıklar ve sloganlarla Taksim Meydanı’na yürüdü. “Bekaret, gebelik, kürtaj fişlenemez”, “Kürtaj haktır, karar kadınların”, “Fişlemeler sürdükçe, cinayetler artacak”, “Aileye ihbar, cinayete teşvik”, “Tayyip kaç, kaç, kaç, kadınlar geliyor”, “Bedenimle uğraşma, cinayetleri durdur” sloganlarının atıldığı eylemde coşku yüksekti.

Kadınlar Sokakta! “Kürtaj Haktır, Karar Kadınların”

“Kürtaj Haktır, Karar Kadınların Platformu”nun çağrısıyla Pangaltı’da toplanan yüzlerce kadın, Taksim Meydanı’na yürüdü. Alkışlar, sloganlar, zılgıtlar eşliğinde, düdük ve bando sesleriyle yürüyüş yapan kadınlar, kürtajın yasaklanmasına izin vermeyeceklerini belirtti.

Eylemde, onlarca kadın örgütünün oluşturduğu platformun, “Kürtaj haktır, karar kadınların” yazılı pwordpressrtı taşındı. Yolu trafiğe kapatarak yürüyen kadınlar, “Kürtaj haktır, karar kadınların”, “Kürtaj haktır, Uludere cinayet”, “Devlet elini bedenimden çek”, “Tayyip kaç kaç kaç, kadınlar geliyor”, “Dünya yerinden oynar kadınlar özgür olsa”, “Bedenimiz, emeğimiz kimliğimiz bizimdir”, “Jin jiyan azadi”, “Yaşasın kadın dayanışması”, “Biji bratiye gelan” sloganlarını attı.

Kadınlar Sokakta, Kadınlar İsyanda!

Cuma akşamı (8 haziran) birçok şehirde sokaklara çıkan kadınlar “Kürtaj Haktır Karar Kadınların” dedi.  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kürtaja ilişkin açıklamalarını protesto eden kadınlar, kadın bedeni üzerine erkeğin ve devletin elini süremeyeceğini haykırdı.

İstanbul’da Galatasaray Lisesi önünde bir araya gelen binlerce kadın akşam 20.00’de başlayan 23.00’e doğru noktalanan oturma eylemi boyunca, devlete olan tepkilerini sloganlar, şarkılarla, halaylarla dile getirdi. “devlet elini bedenimden çek”, “yaşam, karar, beden benim”, “kürtaj haktır, uludere katliam” söylemleriyle devam eden oturma eyleminde; internet bağlantısıyla diğer şehirlerde aynı saatlerde gerçekleşen eylemlerin coşkusunu İstanbul’a yansıtan kadınlar, kürtaj tartışmaları son bulana kadar kadınların sokaklarda olacağını haykırdı.

Kürtaj Haktır, Karar Kadınların!

Sevgili Kadınlar,

Bizler, Kürtaj hakkımızı geri almaya kalkanlara dur demek için Türkiye’nin her yerinde bir araya geliyoruz. Polis müdahalesiyle karşılaşıyor, tartaklanıyor, gözaltına alınıyor ama ısrarla, çoğalarak bedenlerimize, hayatlarımıza müdahale edilmesine karşı çıkıyoruz.

Karşı çıkıyoruz. Çünkü kürtaj değil, kürtaj yasağı cinayettir. Sağlıksız koşullarda kürtaj yaptırmak zorunda kaldığı için yılda seksen bin kadını kaybediyoruz. Ücretsiz, sağlıklı, güvenli doğum kontrol ve kürtaj hizmeti sağlanmadığı, kürtaj yasaklandığı, doğum kontrolü sadece kadınların üzerine yıkıldığı için yılda seksen bin kadını kaybediyoruz. Kürtaj yasağı kadınları “merdiven altlarında” ölüme terk etmek, daha çok kadını kaybetmek demek olacağı için karşı çıkıyoruz.

Kürtaj Değil Roboski Katliamdır

 

Başbakanın “Her kürtaj Uludere’dir” söylemine karşı kadınların isyanı bugün Kadıköy sokaklarına taştı. Erdoğan geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalarda sezaryene karşı olduğunu söylemiş, kürtajı katliam olarak nitelendirmişti. Bu da yetmezmiş gibi kürtajı Roboski katliamıyla bir dillendiren devlet, kadın bedenini kendi kirli politikalarının bir parçası haline getirmeye çalışmıştı.

Bugün devletin bu söylemine karşı isyanlarını haykıran kadınlar Kadıköy sokaklarındaydı. Bizler de Anarşist Kadınlar olarak devletin bu kirli oyununa sözümüzü söylemek için oradaydık. “Katliam Roboskidir”, “Kapitalizme Köle Devlete Kurban Olmayacağız”, “Kapitalizm Katliamdır”, “Her Devlet Bir Uluderedir” yazılı dövizlerimizle, sloganlarımızla hep birlikte haykırdık asıl katliamın devlet ve kapitalizm olduğunu.

Kadınlar 3 Haziran’da “Her Kürtaj Uluderedir” Söylemine Karşı İsyanını Haykırıyor

Başbakan Tayyip Erdoğan, Uluslararası Nüfus ve Kalkınma Konferansı Eylem Programı’nın uygulanmasına ilişkin 5.Uluslararası Parlamenterler Konferansı kapanış oturumunda yaptığı konuşmada, kürtaj hakkını hedef aldı. Yaptığı açıklamada…