"Enter"a basıp içeriğe geçin

Ay: Mayıs 2011

Anarşist Kadınlar’ın Direnen Ontex İşçileri İle Gerçekleştirdiği Röportaj Mülksüzler Radyo’da

Sendikalı oldukları için işten çıkarılan ve mücadelelerinin 92. gününde olan Ontex işçileri ile Anarşist Kadınlar olarak bir röportaj gerçekleştirdik. Ontex işçileri; neden işlerinden çıkarıldıklarını, ardından…

Bana Tecavüz Eden Kimmiş?

“Dominique Strauss-Kahn yani DSK yani IMF’nin başkanı, kaldığı otelin odasında, kat görevlisi olarak çalışan bir kadına tecavüz girişiminde bulunarak saldırdı. Kadının ve diğer otel çalışanlarının polise haber vermesiyle birlikte gözaltına alındı ve çıkarıldığı mahkemede tutuklandı.”
Dünya bu olayla sarsılıyor! Olayın dünya için çekici tarafı bir kadının tecavüze uğramasından ziyade, tecavüzcünün IMF başkanı olması. Hal böyle olunca dünyanın en mühim makamlarından birinin başındaki erkeğin uçkuruna sahip olmamasına şaşıyor dünya! Sadece dünya değil, kendisi de şaşıyor. Çünkü Fransa’nın cumhurbaşkanlığı koltuğuna ramak kala, ABD’nin hapishanelerine düşüyor tepe taklak. Devletin adaletine bak hele birde kadın savcı’ya denk gelince milyar dolarlık kefalette kurtaramıyor kendisini.

Bu Yıl Kadınlar Reddetti

İster savaşta, ister de barışta kadınlar hep militarizmin görünür ya da görünmez özneleri olmaya zorlanıyor. Biz, Anarşist Kadınlar hayatlarımızı çalan Militarizmi reddediyor, 15 Mayıs Vicdani Retçiler Günü etkinliklerinde Kürtçe, Gürcüce ve Türkçe olarak açıkladığımız vicdani retlerimizle hayallerimizi buluşturuyoruz: “Ku derya jiyana me be girtin, dive xeyalen me were ba hev. Tsxovreba udovkargveli şevaxvedrot otsnebi. Hayatlarımız çalınmadan, hayallerimiz buluşmalı”.

Vicdani Ret Açıklamaları aşağıdadır.

Hayatlarımızı Çalan Militarizmi Reddediyoruz

15 Mayıs Dünya Vicdani Retçiler Günü kapsamında düzenlenen ”10-15 Mayıs Vicdani Ret Buluşması”na bizler de Anarşist Kadınlar olarak katıldık.
Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Üniversitesi Fındıklı Kampüsü’nde düzenlenen etkinliklerin ardından, Fındıklı’dan Dolmabahçe’ye yürüyerek basın açıklaması yapıldı ve 6’sı kadın olmak üzere toplam 8 kişi vicdani reddini açıkladı.

Bizler de Anarşist Kadınlar olarak hem etkinlikte yaptığımız konuşmayla hem de vicdani ret açıklamalarımızla bu topraklarda süren savaşın bir parçası olmayacağımızı, hayatlarımızı gasp eden bu militarist sistemi reddettiğimizi, bu savaşın gizli ya da açık bir öznesi olmayacağımızı açıkladık. Anarşist kadınlar olarak vatanın, milletin ya da atanın değil, yaşamın izinde olduğumuzu bir kez daha haykırdık.