"Enter"a basıp içeriğe geçin

8 Mart’ı kutlamaya 35 yıl hapis

Mersin’de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde yürüyüşü organize eden 8 Mart Tertip Komitesi Üyesi 7 kadın hakkında toplam 35 yıl hapis istemiyle dava açıldı. Yürüyüşte polisin tacizine uğrayan kadınların yaptıkları suç duyurusu ise takipsizlikle sonuçlandı.

Hemen hemen her eylem ve etkinliğin davalık veya yasak olduğu Mersin’de kadın eylem ve etkinlikleri de ‘suç’ kapsamında… Bu yılın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Mersin’de düzenlenen yürüyüşle ilgili 7 kadın hakkında ‘Gösteri ve Yürüyüş Kanununa Muhalefet’ suçlamasıyla dava açıldı.

Mersin Kadın Platformu’nun 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Mersin’de yapmak istediği miting Valilik engeline takılmış, mitingin şehir içinde yapılmasına izin verilmemişti. Bunun üzerine Akdeniz Belediyesi önünden Taş Bina’ya kadar yürümek isteyen kadınlar bu kez de polis tarafından engellendi. Polis saldırısında gözaltına alınan 4 kadından 2’si de yaralandı.

Tüm bu engellemelerin ardından polis, ‘gösteri ve yürüyüş kanununa muhalefet’ ettikleri iddiasıyla 8 Mart Tertip Komitesi üyesi 7 kadın hakkında dava açtı. Kibele Kadın Derneği Başkanı Hediye Bakrak, Eğitim-Sen Mersin Şubesi Kadın Sekreteri Aynur Şahin, İştar Kadın Danışma Merkezi Çalışanı Menice Ürün, üniversite öğrencisi Tülin Turan, Sevgi Kılıç, Gül Durnaoğlu ve Zinnet Alıcı’ya her biri 5’er yıl olmak üzere toplam 35 yıl hapsi isteniyor.

Yürüyüşte polisler tarafından tacize uğrayan kadınların polisler hakkındaki yaptıkları suç duyurusu ise takipsizlikle sonuçlandı.

Hakkında dava açılan üniversite öğrencisi Tülin Turan, “Mersin’de yaptığımız her eylem ve etkinlik ya engelleniyor ya da davalık oluyor. AKP Hükümeti kadın çalışmalarını bu şekilde cezalandırıyor. Polislerin ağza alınmayacak sözlü tacizine uğradık, suç duyurusunda bulunduk ama suç duyurumuz takipsizlikle sonuçlandı” dedi.

Kadınların ilk duruşması 7 Ocak’ta Mersin 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek.