"Enter"a basıp içeriğe geçin

Tecavüze Beraat!

Diyarbakır’da ahırda asılı bulunan ve akrabalarının 3 oğlu tarafından tecavüze uğradıktan sonra öldürüldüğü ihtimali üzerinde durulan Havva Erdoğan’ın ölümüyle ilgili “suça azmettirmek” suçundan hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilen Abdurrahman Erdoğan, beraat etti.

Havva Erdoğan 29 Nisan 2009 tarihinde evinin ahırında asılmış olarak bulundu. Genç kadına yapılan otopside, öldürülmeden 1 ila 5 gün öncesinde tecavüze uğradığı tespit edildi.Raporun ardından Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturma kapsamında genç kadının, akrabası Abdurrahman Erdoğan’ın çocukları Mehmet Erdoğan, Hüseyin Erdoğan ve 16 yaşındaki V.E. kardeşlerin tecavüzüne uğradığı belirlendi. Savcılık, genç kadının tecavüze uğradıktan sonra “intihar” süsü verilerek öldürüldüğünü tespit etti.

Abdurrahman Erdoğan hakkında “cinayete azmettirmek”, çocukları Mehmet Erdoğan ve Hüseyin Erdoğan hakkında “cinayete azmettirmek ve cinsel saldırı”, V.E. hakkında ise “cinsel saldırı” suçundan 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Bunun üzerine üç şüpheli ve cinayeti azmettirdiği gerekçesiyle şüphelilerin babası Abdurrahman Erdoğan tutuklandı.
Diyarbakır 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi, azmettiren amca Abdurrahman Erdoğan’a 36 yıl hapis cezası, diğer sanıklar Hüseyin Erdoğan’a 10 yıl ve olay tarihinde yaşı küçük olan V.E.’ye 6 yıl 8 ay hapis cezası verildi.

Sanık avukatların itirazı üzerine dosya Yargıtay’a gitti. Yargıtay 1’inci Ceza Dairesi, cinayete azmettirme suçundan yargılanan amca Abdurrahman Erdoğan’ın, tanık ifadeleri yetersiz olduğu gerekçesiyle beraatini istedi. Diğer sanıkların cezalarını ise onadı.

Yargıtay dosyasının yeniden görülmesi için bozma kararı vererek yerel mahkemeye geri gönderdi. Yargıtay’ın bozma kararının ardından dosya bugün 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden görüldü.

Havva Erdoğan’ın annesi Nefise Erdoğan, tercüman aracılığı ile yaptığı konuşmada adaletin yerini bulması gerektiğini vurguladı. Havva Erdoğan’ın babası Abdurrahman Erdoğan, “Yargıtay’ın vermiş olduğu kararı kabul etmiyorum. Eğer mahkeme bu karara uyarsa kızımın kemiklerini mezardan çıkarıp Yargıtay’daki yargıçların üstüne atacağım” dedi.

Savunmaların ardından mütalaasını veren Savcı Yargıtay’ın kararının usul ve yasaya uygun olduğunu belirterek, Yargıtay bozma ilamına uyulmasını talep etti.

Verilen aranın ardından mahkeme heyeti, sanık Abdurrahman Erdoğan’a yöneltilen kasten adam öldürme suçunu işlediğinin sabit olmadığını belirterek beraatine karar verdi.